Masowa identyfikacja rachunków bankowych

Czyli jak znaleźć firmę po numerze rachunku bankowego?

Odnalezienie kontrahenta po numerze identyfikacji podatkowej NIP nie sprawia większych kłopotów. Wystarczy wpisać NIP w wyszukiwarkę internetową i otworzyć stronę z rejestrami.

Takie dane zazwyczaj też mamy we własnej bazie danych. Jeśli jednak do odnalezienia mamy większą liczbę kontrahentów, czas poświęcony na weryfikację rośnie.

Sprawa komplikuje się dużo bardziej, gdy mamy tylko i wyłącznie numery rachunków bankowych kontrahentów i nie jesteśmy w stanie w prosty sposób przypisać numeru NIP do numeru rachunku.

Dajmy na to mamy wyciąg z konta bankowego, a na nim same numery rachunków i szczątkowe informacje – czasami nazwę firmy, ale firm o tej samej nazwie może być wiele. Co dalej? Żmudne szukanie w bazie klientów? Po nazwie? Po kwocie?

Kto wysłał przelew? Od kogo przyszły środki? Czyje to konto bankowe?

Poszukiwania zaginionego NIP’u -czyli nowa użyteczność NIP Skanera w Hyperflow

Nowa użyteczność NIP Skanera polega na konwertowaniu numeru rachunku bankowego na numer NIP i pobieraniu danych na tej podstawie z rejestrów GUS, VAT i VIES.

Jak użyć NIP Skanera?

Po zarejestrowaniu się lub zalogowaniu na platformie Hyperflow w zakładce sklep zamawiamy demo NIP Skanera. w obecnych czasach nikt nie kupuje kota w worku.

Pakiet demo zawiera 5 wywołań, które umożliwiają zarówno pobieranie danych kontrahentów po NIP jak i po NRB.

Oczywiście uzyskanie danych po numerze rachunku bankowego jest możliwe tylko w przypadku, gdy numer ten jest oficjalnie zgłoszony do prowadzenia działalności gospodarczej. Banki nie udostępniają więcej danych niż są zmuszone.

Hyperflow Sklep – NIP Skaner

Po zamówieniu pakietu demo usługa jest od razu aktywna, a po lewej stronie ekranu pojawi się nam menu z dostępnymi usługami w zakresie modułu.

Moduł został podzielony na dwie kategorie, by użytkownikom łatwiej było orientować się do czego dana usługa służy.

Kategoria Poznaj swojego kontrahenta (Know Your Customer) opiera się na rejestrach GUS, VAT i VIES. Możemy tu uzyskać pełne informacje na temat naszego kontrahenta włącznie z numerami bankowymi, które zostały zgłoszone do rejestrów i służą do celów biznesowych.

Kategoria Biała Lista VAT (Plik płaski) opiera się na Białej liście VAT i pliku płaskim.

W dzisiejszym artykule poszukujemy numerów NIP kontrahentów za pomocą numerów rachunków bankowych, więc interesuje nas kategoria pierwsza (KYC) i jej usługa: Sprawdź NIP (VAT,VIES).

Przechodząc do tej usługi otrzymujemy sympatyczny widok z jednym polem do wypełnienia, w który wpisujemy numer rachunku bankowego.

Wybieramy rejestr GUS i VAT ( rejestr VIES także możemy zaznaczyć, jednak nie jest to konieczne, by uzyskać interesujące nas dane), a następnie kliknąć Sprawdź NIP lub NRB.

I oto mamy już numer NIP i pełne dane kontrahenta, do którego wprowadzony rachunek należy.

Jednak czy o to właśnie nam chodziło? Chcemy szybko sprawdzić 10 lub nawet 100 rachunków, a nie jeden…

Dlatego przechodzimy do widoku Weryfikacji masowej klikając przycisk obok przycisku do sprawdzania danych.

Widok niewiele się różni od poprzedniego, jednak mamy tu dużo większe pole do wprowadzania danych, które dodatkowo można powiększyć za pomocą prawego dolnego rogu okna. Do tego okna możemy wkleić dane bezpośrednio z arkusza, pamiętając, że każdy kolejny numer rachunku musi być w nowej linii.

W celu wprowadzenia danych możemy też użyć pliku przygotowanego w formacie CSV (analogicznie jak w przypadku monitoringu kontrahentów o czym pisaliśmy tutaj) i zaczytać dane za pomocą wyszukiwarki plików.

Ponownie wybieramy rejestr GUS i VAT i klikamy Sprawdź NIP lub NRB.

W odpowiedzi otrzymujemy obszerne raporty na temat każdej ze sprawdzanych firm.

Jednak by szybko uzyskać dane w formie gotowego do pobrania raportu możemy przejść do Historii weryfikacji NIP w menu po lewej stronie i pobrać raport weryfikacji z ostatniego miesiąca w postaci pliku CSV.

Historia weryfikacji NIP

W pliku tym będą dane na temat wszystkich numerów rachunków zgłoszonych przez kontrahenta i potrzebne nam numery NIP.

Ile kosztuje nowa funkcja NIP Skanera pozwalająca na masowe sprawdzanie firm po numerze rachunku?

Cena standardowego pakietu NIP Skanera nie zmieniła się i nadal wynosi 549 PLN netto / rok – wariant bez limitu na ilość zapytań. Dostępne są też inne warianty, które można sprawdzić pod adresem:

https://hyperflow.eu/pl/_NIP_SCAN

Gorąco zachęcamy do wypróbowania usługi i zakupu.